Серена Вилијамс против Башчински во полуфиналето на „Ролан Гарос“

Од:

Американката Серена Вилијамс и Тимеа Башчински од Швајцарија ќе ја сочинуваат втората полуфинална двојка во женска конкуренција на „Ролан Гарос“.

dobivaj vesti na viber

На вториот Гренд слем тениски турнир годинава Отвореното првенство на Франција, денеска на програмата се по два четвртфинали натпревари во женска и машка конкуренција.

Во првиот кај дамите. Првата фаворитка во Париз, Американката Серена Вилијамс, пласман во полуфиналето обезбеди експресно, откако во двата сета на својата противничка Сара Ерани од Италија и препушти само четири гема, и тоа, еден во првиот и три во вториот сет.

Противничка на Серена во полуфиналето Тимеа Башчински од Швајцарија со 2:0 по сетови 6:4 и 7:5 ја победи Алисон Ван Ујтванк од Белгија.

Потсетување, дека првата полуфинална двојка кај дамите ја сочинуваат Србинката Ана Ивановиќ и Луси Сафарова од Чешка.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Рекорден 14. трофеј за Рафаел Надал на Ролан Гарос

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Кралот на земја“ го продолжува походот по 14. титула од Ролан Гарос

Ана Ололовска

Руне го испрати Циципас дома

Направен исклучок за мечот на Ѓоковиќ и Надал

Предраг Петровиќ

Надал против Ѓоковиќ во четвртфиналето на Ролан Гарос

ВИДЕО: Повторно инцидент-со рекетот удри дете во публиката