Розберг победник во Абу Даби

Од:

Возачот на Мерцедес Нико Розберг ја оствари третата победа по ред и шеста оваа сезона во Шампионатот во Формула 1, откако денеска беше најбрз во Абу Даби, на патеката „Јас Марина“.

dobivaj vesti na viber

Сепак и покрај победата Розберг во Генералниот пласман завшри на второто место, зад шампионот Луис Хамилтон кој одамна ја обезбеди титулата.

Токму Хамилтон денеска беше втор зад клупскиот колега Луис Хамилтон со осум секунди заостанување.

Третото место му припадна на Кими Раиконен од Ферари, а четвртото e за поранешниот светски првак Себастијан Фетел (Ферари).

Бодови на трката во Емиратите освоија и: Серхио Перез (Форс Индија), Даниел Рикиардо (Ред Бул), Нико Хулкенберг (Форс Индија), Фелипе Маса (Вилијамс), Роман Грожан (Лотус) и Данил Квајт (Ред Бул).

Ова беше последна трка оваа сезона.

Би можело да ве интересира

Порше ќе купат 50 отсто од Ф1 тимот на Ред бул

Ферстапен победи пред двата Мерцедеси во Франција

„Би примил куршум за Путин“ – поранешниот прв човек на Формула 1 се уште му се восхитува на рускиот претседател

ВИДЕО: Инцидент на Шумахер помладиот во Монако – болидот преполовен

ВИДЕО: Тежок судар на синот на Михаел Шумахер на Ф1 трката во Саудиска Арабија

Лекер и Ферари триумфално влегоа во новата Формула 1 сезона