Рибери се повреди, ќе паузира неколку дена

Од:

Фудбалерот на Баерн Минхен, Франк Рибери се здоби со повреда на бутниот мускул за време на пријателски натпревар, соопшти клубот.

Играчот од средниот ред нема да може да тренира во наредните денови. Од таборот на германскиот шампион не се прецизира должината на паузата потребна за закрпнување на играчот од средниот ред.

Оваа сезона, Рибери одигра 22 натпревара и постигна пет гола.

Актуелниот договор на Французинот со Баварците е со важност до 30 јуни 2019 година и, најверојатно, нема да биде обновен.

Вредноста на Рибери на трансфер пазарот се проценува на четири милиони евра.

Би можело да ве интересира

Почина легендарниот германски фудбалер Андреас Бреме

Бизарна причина го кочи големиот трансфер

Предраг Петровиќ

Баерн казнет со 200.000 евра поради непочитување на прописите за минимална плата

Горан Наумовски

Садио Мане удри соиграч по поразот од Манчестер Сити

Баерн е на врвот, но „милионерите“ се само три чекори назад

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство