fudbal germanija

Спорт

Баерн Минхен донесе хрватски тинејџер

А1он
Еден од најталентирани хрватски фудбалери, 16-годишниот Ловро Звонарек, потпиша професионален договор со германскиот фудбалски гигант Баерн Минхен. Звонарек го засилува акуелниот германски шампион од редовите
Спорт

Авионот со германските репрезентативци принудно слетал во Шкотска

А1он
Авионот со кој германските репрезентативци се враќаа од гостувањето во Исланд во рамки на мундијалските квалификации ноќта меѓу средата и четврток неочекувано слетал во шкотскиот
Спорт

Редл повеќе не е селектор на Германија

А1он
Германската кошаркарска федерација објави дека Хенрик Редл се повлече од селекторот на националниот тим. Тамошната федерацијата веќе започна да бара нов селектор. Педесет и двегодишниот
Спорт

Почина кралот на стрелците, легендарниот Герд Милер

А1он
Поранешниот напаѓач на Баерн и германската репрезентација Герд Милер почина денеска на 75-годишна возраст, соопшти прес -службата на клубот од Минхен. Милер страдаше од Алцхајмерова
Спорт

Горецка може да го напушти Баерн како слободен агент следното лето

А1он
Фудбалерот за врска на Баерн, Леон Горетца може да го напушти клубот од Минхен следното лето, објави „Билд“. Според германскиот весник, Баварците имаат проблеми во
Спорт

Манчестер јунајтед се договори со Борусија за трансфер на Санчо за 85 милиони евра

А1он
Фудбалерот за врска на Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо, кариерата ќе ја продолжи во Премиер лигата. Германскиот клуб ги договорил условите со Манчестер јунајтед за трансфер
Спорт

Германија по трет пат до трофејот на ЕП за фудбалери до 21 година

А1он
Германската фудбалска репрезентација го освои Евро У21 по трет пат. Во решавачкиот натпревар на Европското првенство за млади, синоќа во Љубљана, Германија ја совлада Португалија
Спорт

Милер и Хумелс по три години се враќаат во репрезентацијата на Германија

А1он
Селекторот на германската фудбалска репрезентација, Јоаким Лев, го објави списокот со играчи кои ќе конкурираат за настап на Евро 2020. Помеѓу 26-те повикани се и