Почина легендарниот германски фудбалер Андреас Бреме

Од:

Легендарниот германски фудбалер Андреас Бреме, кој го постигна победничкиот гол за Германија во финалето на Светското првенство во 1990 година, почина на 63-годишна возраст.

Левиот бек го изведе решавачкиот пенал во 85. минута кога селекцијата на Франц Бекенбауер ја победи Аргентина со 1-0 во Рим.

Бреме играше 86 пати за Германија во текот на неговата играчка кариера, како и за Кајзерслаутерн, Баерн Минхен и Интер на клупско ниво.

Германскиот весник „Билд“ објави дека Бреме починал синоќа во Минхен откако имал силен срцев удар.

Бреме бил примен во ургентниот центар во клиника на Зимсенштрасе, блиску до неговиот стан, но не можел да биде спасен.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Легендарниот германски фудбалер се снимаше себеси, а во кадар влезе неговата гола сопруга

Предраг Петровиќ

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство

Леверкузен ја „здроби“ Борусија сред Дортмунд

Ана Ололовска

Авто-гол го реши дербито Баерн-Лајпциг

Ана Ололовска

Ајнтрахт триумфално мина низ Штутгарт, значајни победи за Келн и Аугсбург

Ана Ололовска

Кимих најдобар фудбалер на Германија во 2021 година

Ана Ололовска