Авто-гол го реши дербито Баерн-Лајпциг

Од:

Баерн и Лајпциг го одигра дерби мечот во 21.коло, во Бундеслигата. Победата со 3:2 му припадна на актуелниот шампион. Баерн со натпревар повеќе, ја зголеми предноста во однос на Борусија Дортмунд на девет бода.

Баерн, по 12.минута игра го отвори резултатот. Голот го постигна Томас Милер. По првиот гол, Баварците не искористија неколку шанси, па ги стигна казната во 27.минута, кога израмни Андре Силва.

Баерн сепак со предност замина на одмор. Вториот гол за екипата на Јулијан Нагелсман го постигна Роберт Левандовски.

Лајпциг подобро го отворија вториот дел. Нкунку, во 53.минута израмни на 2:2.

Пет минути подцна Јошко Гвардиол си постигна авто-гол и го постави конечниот резултат.

Би можело да ве интересира

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство

Леверкузен ја „здроби“ Борусија сред Дортмунд

Ана Ололовска

Ајнтрахт триумфално мина низ Штутгарт, значајни победи за Келн и Аугсбург

Ана Ололовска

Кимих најдобар фудбалер на Германија во 2021 година

Ана Ололовска

Баерн не започна преговори со Левандовски поради Холанд

Ана Ололовска

16-годишниот Ванер стана најмладиот дебитант на Баерн во Бундеслигата

Ана Ололовска