Реприза на финалето од Светското првенство

Од:

Финалистите од последното Светско првенство во фудбал Германија и Аргентина по само 52 дена ќе одиграа нов натпревар. Во пријателски дуел во Дизелдорф, светскиот шампион Германија е домаќин на Аргентина. Се очекува во двете селекции да недоставуваат по неколку играчи, кои го играа финалето на „Маракана“ во Рио де Женеиро.

Покрај овој дуел денеска ќе се одиграат уште неколку пријателски, кои се подготвителни пред почетокот на новиот циклус квалификации за континенталните првенства. Од ривалите од нашата група активна ќе биде само Украина која на домашен терен ја пречекува Молдавија.

Двојки на пријателски натпревари: Русија – Азербејџан, Литванија – Обединети Арапски Емирати, Украина – Молдавија, Летонија – Ерменија, Данска – Турција, Чешка – САД, Германија – Аргентина, Република Ирска – Оман, Мароко – Катар и Англија – Норвешка.

Би можело да ве интересира

Почина легендарниот германски фудбалер Андреас Бреме

„Бомбоњера“ заминува во историјата

Предраг Петровиќ

Меси спие со трофејот од СП

(ВИДЕО) Избегната трагедија: Меси ќе настрадаше само што пристигна во Буенос Аирес

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Светските прваци ја донесоа титулата во Аргентина: Спектакулрен пречек во Буенос Аирес

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хрватска немоќна, Меси и Аргентина ќе се борат за титулата

Катерина Ѓуровски