Ренова и Академија Пандев го отвораат 15. коло во ПМФЛ

Од:

Со дерби натпреварот меѓу Ренова и Академија Пандев попладнево од 13 часот во Тетово ќе биде отворено 15-то коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Второпласираната Ренова со минатонеделниот триумф во Велес ја прекина серијата од четири натпревари без победа и со евентуални нови три бодови ќе се израмни на табелата со второпласираната Академија Пандев.

Преостанатите пет натпревари се на програмата в недела со почеток од 13 часот, а се среќаваат Брегалница – Борец, Македонија ЃП – Шкендија, Пелистер – Скопје, Шкупи – Струга и Тиквеш – Работнички.

Табела: Шкупи 32 бодови, Академија Пандев 28, Ренова 25, Шкендија 24, Струга 22, Брегалница 22, Македонија ЃП 20, Работнички 18, Скопје 16, Тиквеш 10, Борец 8, Пелистер 4.

Би можело да ве интересира

ПМФЛ: Шкупи со победа ја завери есенската титула, одложен дуелот во Струга

Ана Ололовска

ПМФЛ: Завршни натпревари пред зимската пауза

Ана Ололовска

ПМФЛ: Работнички и Ренова ремизираа без голови

ПМФЛ: Домашни победи на Шкупи и Академија Пандев

ПМФЛ: Македонија ЃП со пресврт го совлада Скопје

ПМФЛ: Лидерот Шкупи загуби во Ѓорче Петров, Шкендија подобра од Ренова