ПМФЛ: Завршни натпревари пред зимската пауза

Од:

Завршното коло од есенската полусезона во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) ќе се комплетира денеска со пет натпревари од 13 часот.

dobivaj vesti na viber

Дерби натпреварот се игра на арената „Тодор Проески“ меѓу скопските ривали Работнички и Македонија ЃП, додека лидерот Шкупи му гостува на Борец во Велес.

Во воведниот натпревар од 18. прволигашко коло, Брегалница вчера триумфираше на гостувањето во Кавадарци над Тиквеш со 3:1.

ПМФЛ – 18 коло: Академија Пандев – Пелистер, Борец – Шкупи, Работнички – Македонија ЃП; Шкендија – Скопје, Струга – Ренова, Тиквеш – Брегалница 1:3 (одиграно во сабота).

Табела: Шкупи 39, Академија Пандев 32, Шкендија 31, Брегалница 29, Ренова 27, Македонија ЃП 24, Струга 23, Еаботнички 22, Скопје 20, Тиквеш 15, Борец 12, Пелистер 5.

Би можело да ве интересира

Поради снегот одложено колото во домашниот прволигашки фудбал

Старт на вториот дел од фудбалската сезона: Ренова триумфално кај Брегалница

ПМФЛ: Шкупи со победа ја завери есенската титула, одложен дуелот во Струга

Ана Ололовска

ПМФЛ: Работнички и Ренова ремизираа без голови

Ренова и Академија Пандев го отвораат 15. коло во ПМФЛ

Ана Ололовска

ПМФЛ: Домашни победи на Шкупи и Академија Пандев