Шкендија со деветмина го победи Работнички

Од:

Шкендија го победи Работнички во дербито на 11.коло, во домашното првенство. Покрај Шкендија, победи ова попладне забележаа Силекс и Македонија ЃП, додека Победа и Академија Пандев одиграа без победник.

Шкендија, со двајца играчи помалку успеа да слави против Работнички во Скопје. При резултат 2:2 беше исклучен Хасани, а кога Шкендија имаше предност 2:3 црвен картон доби Мурати.

Работнички имаше предност од седмата минута со голот на Максимов, израмни Шаља во 23., а Стојановски во 48.минута го режираше пресвртот на Шкендија. Јанакиевски погоди за 2:2 во 66.минута кога започнаа маките на „роматичарите“. По црвениот картон на Хасани во 68.минута, Велија погоди за Шкендија во 73.минута, а кога Мурато доби директен црвен картон три минути подоцна, Стојановски ја потврди победата во 85.минута.

Резултати, 11.коло:
Брегалница – Силекс 2-3 (2-1)
Македонија ЃП – Скопје 2-0 (1-0)
Победа – Академија Пандев 1-1 (0-0)
Работнички – Шкендија 2-4 (1-1)

Недела, 15.октомври
Шкупи – Струга Трим Лум
Слободен е Тиквеш

Би можело да ве интересира

Поради снегот одложено колото во домашниот прволигашки фудбал

Старт на вториот дел од фудбалската сезона: Ренова триумфално кај Брегалница

ПМФЛ: Шкупи со победа ја завери есенската титула, одложен дуелот во Струга

Ана Ололовска

ПМФЛ: Завршни натпревари пред зимската пауза

Ана Ололовска

ПМФЛ: Работнички и Ренова ремизираа без голови

Ренова и Академија Пандев го отвораат 15. коло во ПМФЛ

Ана Ололовска