Шкендија со деветмина го победи Работнички

Шкендија го победи Работнички во дербито на 11.коло, во домашното првенство. Покрај Шкендија, победи ова попладне забележаа Силекс и Македонија ЃП, додека Победа и Академија Пандев одиграа без победник.

Шкендија, со двајца играчи помалку успеа да слави против Работнички во Скопје. При резултат 2:2 беше исклучен Хасани, а кога Шкендија имаше предност 2:3 црвен картон доби Мурати.

Работнички имаше предност од седмата минута со голот на Максимов, израмни Шаља во 23., а Стојановски во 48.минута го режираше пресвртот на Шкендија. Јанакиевски погоди за 2:2 во 66.минута кога започнаа маките на „роматичарите“. По црвениот картон на Хасани во 68.минута, Велија погоди за Шкендија во 73.минута, а кога Мурато доби директен црвен картон три минути подоцна, Стојановски ја потврди победата во 85.минута.