ПМФЛ: Шкупи со победа ја завери есенската титула, одложен дуелот во Струга

Од:

Лидерот Шкупи со победа ја заокружи есенската полусезона во Првата македонската фудбалска лига (ПМФЛ) триумфирајќи попладнево во Велес, во рамки на 18 коло, кое дополнително ќе биде комплетирано, откако поради лоши временски услови не се одигра натпреварот во Струга.

ПМФЛ – 18 коло:

Академија Пандев – Пелистер 1:0

Борец – Шкупи 0:3

Работнички – Македонија ЃП 1:2

Шкендија – Скопје 1:0

Струга – Ренова (одложено)

Тиквеш – Брегалница 1:3 (одиграно во сабота).

Табела: Шкупи 42, Академија Пандев 35, Шкендија 34, Брегалница 29, Ренова 27 (-1), Македонија ЃП 27, Струга 23 (-1), Работнички 22, Скопје 20, Тиквеш 15, Борец 12, Пелистер 5.

Би можело да ве интересира

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Украина

Ана Ололовска

Кадетите на Вардар го освоија Купот на Македонија

Ана Ололовска

В четврток стартуваат квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

Струга ТЛ го победи Работнички и ја зголеми предноста пред Шкупи

Чурлинов: Можеме да направиме голема работа во квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

Дејан Илиев нов голман на фински ХЈК

Ана Ололовска