Редл повеќе не е селектор на Германија

Од:

Германската кошаркарска федерација објави дека Хенрик Редл се повлече од селекторот на националниот тим.

Тамошната федерацијата веќе започна да бара нов селектор.

Педесет и двегодишниот Редл ја предводеше германската кошаркарска репрезентација од 2016 година. Под негово водство националниот тим заврши на шестото место на Евробаскетот 2017 година, беше 18. на Светското првенство во 2019 година и осми на Олимписките игри во Токио одржани ова лето.

Би можело да ве интересира

Баерн израмни бундеслигашки рекорд стар 57 години

А1он

Мусиала втор најмлад стрелец во историјата на Германија

Ана Ололовска

Нагелсман импресиониран од изданијата на Баерн на стартот на сезоната

Ана Ололовска

Баерн Минхен донесе хрватски тинејџер

Ана Ололовска

Авионот со германските репрезентативци принудно слетал во Шкотска

Ана Ололовска

Баерн ја забележа втората најголема победа во својата историја

Ана Ололовска