Реал Мадрид ги прогласи Дончиќ и Сајнц, за почесни членови на клубот

Од:

Управниот одбор на Реал Мадрид, кој се состана во вторникот, одлучи да ги номинира автотркачот Карлос Сајнц и кошаркарот Лука Дончиќ за почесни членови на клубот, што е најголемо клупско признание.

Реал Мадрид би сакал јавно да оддаде признание на овие две водечки фигури во светскиот спорт, кои се примери за нашите вредности и кои секојдневно ја демонстрираат својата посветеност и страст кон нашиот клуб, стои во соопштението за медиумите.

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ го носеше дресот на Реал од 2015 до 2018 година, а потоа замина во НБА-лигата. Ѕвездата на Далас Маверикс, кој во моментов е еден од најдобрите играчи во НБА, се обидува да не пропушти натпревар на Реал Мадрид, и покрај временската разлика.

Што се однесува до Сајнц, тој честопати присуствуваше на натпревари на „Естадио Сантијаго Бернабеу“. Легенда е во својата област, во два наврати го освои Светскиот шампионат во рели и е еден од најголемите спортисти во Шпанија досега.

Би можело да ве интересира

Крос се прости од навивачите на Реал и заплака: Се држев, но тоа ме дотепа

Неповторливиот Лука Модриќ – собори уште еден рекорд

Предраг Петровиќ

Модриќ го урна рекордот на легендарниот Пушкаш во Реал Мадрид

А1он

Реал нема да ги пушти своите играчи да играат на ОИ

Детаљ за кој најмногу се зборува – дали Винисиус заслужи црвен картон?

Предраг Петровиќ

Навивач на Атлетико Мадрид му се заканувал на девојче бидејќи носело дрес од Реал Мадрид

Горан Наумовски