Примера: Реал Мадрид со тешка победа над Елче

Фудбалерите на Реал Мадрид со многу напор стигнаа до победата од 2:1 на синоќешниот дуел против Ечле во рамките на шестото коло од Примера.

„Кралскиот клуб“ поведе во 61. минута преку Кристијано Роналдо. Елче со голот на Ричмонд Боакје во првата минута од судиското продолжение на вториот дел изедначи на 1:1, а Реал Мадрид потоа во шестата минута од судиското продолжение со голот од пенал на Роналдо стигна до триумфот.

elche-spanija

На другите натпревари од ова коло постигнати се следниве резултати: Гранада – Валенсија 0:1, Севиља – Рајо Ваљекано 4:1, Атлетико Мадрид – Осасуна 2:1, Малага – Алмерија 2:0, Барселона – Реал Сосиедад 4:1 и Леванте – Ваљадолид 1:1.

Вечер се играат последните натпревари од 6. коло: Атлетик Билбао – Бетис, Хетафе – Селта и Виљареал – Еспањол. Табела: Барселона 18 бодови, Атлетико Мадрид 18, Реал Мадрид 16, Виљареал 11, Еспањол 11, Атлетик Билбао 9, Валенсија 9,…