Најдобриот играч ја напушта Валенсија и се сели на Островот

Од:

Валенсија ќе се раздели со најдобриот фудбалер Гонсало Гуедеш. Тренерот Џенаро Гатузо призна дека претстојниот трансфер е причината што Португалецот не беше дел од пријателскиот натпревар со Аталанта.

„Раководството ми кажа дека добиле исклучителна понуда од клуб од Англија“, изјави Гатузо.

Според медиумите во Шпанија, се работи за Вулверхемптон. „Волците“ ќе платат 30 милиони евра за Гуедеш, а уште 5 милиони можат да влезат во касата на „Месталја“ како бонуси.

Минатата сезона Гонсало Гуедеш одигра 42 натпревари за Валенсија во сите натпреварувања, постигнувајќи 13 гола и шест асистенции.

Валенсија се надеваше дека тој ќе потпише нов договор, но Португалецот не се согласи и кариерата ќе ја продолжи во Премиерлигата.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шпанците немаа милост за Костарика

Поради транспарент Вукчевиќ си замина од ФК Лапи

Горан Наумовски

Спотифај нов спонзор на Барселона – тригодишен договор вреден 280 милиони евра

Катерина Ѓуровски

Барса во „бурен“ меч го доби Атлетико за да гo помине на табелата

Ана Ололовска

Браис Мендез два пати го совлада Димитриевски – Селта го победи Рајо Ваљекано

Ана Ололовска

Пресврт победи за Мајорка и Елче

Ана Ололовска