Познат фудбалер во критична состојба по троен мозочен удар, лекарите се борат за неговиот живот

Од:

Фудбалерот на АЕК кој е на позајмица во Зорја, Олег Данченко, во моментов е во критична состојба по троен мозочен удар.

Како што пренесуваат странските медиуми, Олег се онесвестил на тренинг, но клупскиот лекар го вратил во живот со помош на дефибрилатор.

Фудбалерот моментално е на одделението за интензивна нега и лекарите се борат за неговиот живот.

На почетокот на минатата година на украинскиот фудбалер му се случи страшна трагедија, кога во сообраќајна несреќа загина неговата сопруга.

Инаку, Данченко играше за Черноморец, Анжи, Јенисеи, Рубин, Шахтјор и УФУ, игра на позицијата десен бек и во 2018 година доби покана да се приклучи на украинската репрезентација.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Аргентина ја совлада Панама со 2:0, Меси со 800 гола во кариерата

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Професионален голман двапати спречи момче да постигне гол за неговиот роденден и ја згрози јавноста

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Каков хаос: Фудбалот стана ватерполо-судијата го продолжи мечот за 42 минути сред невреме

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Груби за играњето фудбал: Јас дриблам, а градоначалникот на Тирана даде гол со пета

Орце Костов

Лука Станковски го постигна првиот гол за Горица

Савичевиќ: Само во Хрватска има култ кон репрезентацијата и затоа се успешни