Пол-позицијата во Абу Даби за Розберг

Од:

Возачот на Мерцедес, Нико Розберг, ќе стартува од пол позицијата на последната трка во Формула 1 шампионатот за оваа година, што утре ќе се вози во Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати.

dobivaj vesti na viber

Германецот извозе најбрз круг во денешните квалификации со време 1:40.237 минути.

За Розберг ова е шеста пол позиција по ред и вкупно седма оваа сезона.

Од првиот стартен ред, до Розберг ќе тргне неговиот клупски колега Луис Хамилтон, кој зад клупскиот колега доцнеше повеќе од три десетинки.

Вториот ред на главната трка ќе го сочинуваат Кими Раиконен од Ферари и Серхио Перез од Форс Индија.

Од петтата до десеттата стартна позиција се пласираа: Даниел Рикардо (Ред Бул), Валтери Ботас (Вилијамс), Нико Хулкенберг (Форс Индија), Фелипе Маса (Вилијамс), Данил Квјат (Ред Бул) и Карлос Саинц (Торо Росо).

Би можело да ве интересира

Порше ќе купат 50 отсто од Ф1 тимот на Ред бул

Ферстапен победи пред двата Мерцедеси во Франција

„Би примил куршум за Путин“ – поранешниот прв човек на Формула 1 се уште му се восхитува на рускиот претседател

ВИДЕО: Инцидент на Шумахер помладиот во Монако – болидот преполовен

ВИДЕО: Тежок судар на синот на Михаел Шумахер на Ф1 трката во Саудиска Арабија

Лекер и Ферари триумфално влегоа во новата Формула 1 сезона