ПМФЛ: Шкупи пресилен за Брегалница

Од:

Лидерот Шкупи ја забележа шестата првенствена победа во серија, откако попладневно на стадионот во Чаир со убедливо 5-0 (3-0) ја совлада штипска Брегалница во воведниот натпревар од 12. коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Двоен стрелец во триумфот на составот на Гоце Седлоски беше Цветановски (8 минута, 61), а по еден гол постигнаа интернационалците Рватубаје (30), Адетуњи (40) и Алварез (64).

Шкупи е на чело на табелата со 29 бодови, осум бодови повеќе од Ренова на второто и Академија Пандев на третото место, кои имаат натпревар помалку.

Колото ќе биде комплетирано со утрешните пет дуели меѓу Борец – Работнички, Скопје – Ренова, Пелистер – Македонија ЃП, Шкендија – Тиквеш и Струга – Академија Пандев.

Би можело да ве интересира

Во реката Брегалница е пронајдено тело на маж по кого се трагаше

Тиквеш го изненади Шкупи, Нгоба постигна хет-трик

Струга на Захариевски со совршена „петка“ по победата на Силекс

Маневски премина од „Брегалница“ во „Шкендија“

А1он

Намален водостојот на Брегалница, нема опасност од поплави во штипскиот регион

ПМФЛ: Дербито во Чаир без победник, Шкупи есенски првак

А1он