ПМФЛ: Домашни победи на Шкупи и Академија Пандев

Од:

Лидерот Шкупи убедливо славеше попладнево над Пелистер и ја задржа предноста од четири бодови пред второпласираната Академија Пандев, која со играч помалку, исто така, триумфираше на домашен терен над Тиквеш во рамки на 14. коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Струга и Шкендија забележаа минимални триумфи пред своите гледачи, а единствената гостинска победа ја извојува Ренова на гостувањето во Велес.

ПМФЛ – 14 коло:

Академија Пандев – Тиквеш 3-2

Борец – Ренова 1-4

Шкендија – Брегалница 1-0

Шкупи – Пелистер 5-0

Струга – Работнички 1-0

Скопје – Македонија ЃП 1-2 (одиграно во сабота).

Табела: Шкупи 32, Академија Пандев 28, Ренова 25, Шкендија 24, Струга 22, Брегалница 22, Македонија ЃП 20, Работнички 18, Скопје 16, Тиквеш 10, Борец 8, Пелистер 4.

Би можело да ве интересира

ПМФЛ: Шкупи со победа ја завери есенската титула, одложен дуелот во Струга

Ана Ололовска

ПМФЛ: Завршни натпревари пред зимската пауза

Ана Ололовска

ПМФЛ: Работнички и Ренова ремизираа без голови

Ренова и Академија Пандев го отвораат 15. коло во ПМФЛ

Ана Ололовска

ПМФЛ: Македонија ЃП со пресврт го совлада Скопје

ПМФЛ: Лидерот Шкупи загуби во Ѓорче Петров, Шкендија подобра од Ренова