Осум странци го напуштија Краснодар

Од:

Фудбалскиот клуб Краснодар се соочува со масовен егзодус на интернационалците по руската инвазија врз Украина.

dobivaj vesti na viber

Клубот веќе го напушти германскиот тренер Даниел Фарке, а на осум фудбалери Краснодар им дозволил да ги раскинат договорите и да ја напуштат Русија.

Еден од тие осуммина, Реми Кабела, веќе се вратил во Франција. Тој тренира со Монпелје.

На листата се и Гжегож Криховијак, репрезентативец на Полска, потоа Џон Кордоба, Ерик Ботхејм, Кристијан Рамирез, Каио, Вандеросн, Виктор Клаесон и Жуниор Алонсо.

Од странците во Красондар ќе останат само Ерменецот Едуард Спертсјан и Белорусинот Александар Матинович.

Би можело да ве интересира

Русија: Ако не се вразуми, ќе биде болно за Литванија

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

Ана Ололовска

Косачев: Прекршување на човековите права е одбивањето на Норвешка да дозволи руски товар до Свалбард

Ана Ололовска

Столтенберг: Русија е директна закана за безбедноста на членките на НАТО

Ана Ололовска

Џонсон: Путин да беше жена, немаше да ја нападне Украина

Ана Ололовска

Русија ги објави координатите на Пентагон затоа што „западните сателити работат за непријателот“

А1он