Норвежанецот Ингебригстен го освои златото во трката на 1500 метри со олимписки рекорд

Од:

Норвежанецот Јакоб Ингебригстен го освои златниот медал на 1500 метри на Олимпијадата во Токио.

Ингебригстен патеката ја помина со време 3 минути 28 секунди и 32 стотинки, што е нов олимписки рекорд.

Пласман во трката на 1500 метри мажи:
1. Јаков Ингебригстен (Норвешка) – 3:28.32 минути
2. Тимоти Черујот (Кенија) – 3:29.01
3. Џош Кер (Велика Британија) – 3:29.05.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Петмина загинати во леталото на крајбрежната стража кое се судри со изгорениот авион

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Изгоре авион на писта на аеродром во Токио

Катерина Ѓуровски

На Надал му е забранет настапот во Париз

Предраг Петровиќ

Лондон нема да прифати квалификации за ЛОИ 2024 година поради учество на руските спортисти

(ВИДЕО) Експлозија во зграда во Токио: Четири лица се повредени, тројца во тешка состојба

Горан Наумовски

Јапонија им нуди на семејствата по 7500 долари по дете доколу се иселат од Токио

А1он