На 47 години, почина ракометниот тренер Андон Бошковски

Од:

Еден од најдобрите македонски ракометни тренери, Андон Бошковски почина синоќа ненадејно на 47-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Бошковски поголемиот дел од својата тренерска кариера ја мина на клупите на македонските суперлигаши, а во неколку наврати беше дел и од националниот тим.

Тренерската кариера ја почна во клубот во кој ја заврши играчката, Работнички. Во 2004 година премина во тогашниот амбициозен проект на Металург, преземајќи ја улогата на помошник тренер. Со Металург ја освои Суперлигата и учествуваше во Лигата на шампионите, пред да се пресели во Богданци, каде се задржа само една година. Потоа се врати во Металург каде што остана до 2011 година.

Би можело да ве интересира

Почина неврохирургот Јовица Угриновски

Катерина Павлова-Николовска

Почина снимателот и фотограф Лука Суша

Катерина Павлова-Николовска

Почина актерот Марин Бабиќ

Катерина Павлова-Николовска

Почина професорката Татјана Петрушевска

Катерина Павлова-Николовска

Почина Анкица Туѓман

Почина претседателот на Сојузот на спортови на Скопје Ѓорѓи Кузмановски