Почина креаторот на манга стрипот „Dragon Ball“

Од:

Креаторот на „Dragon Ball“, еден од највлијателните и најпродаваните јапонски стрипови на сите времиња, почина на 68-годишна возраст.

Акира Торијама почина од акутен субдурален хематом, вид на крварење во близина на мозокот, соопшти неговото студио во петокот.

„Dragon Ball“ беше многу популарен низ целиот свет, а беа направени и бројни адаптации за малите и големите екрани.

Серијата стрипови „Dragon Ball“ започна во 1984 година.

Би можело да ве интересира

Почина таткото на Тоше Проески

Орце Костов

Почина О. Џ. Симпсон

Горан Наумовски

Почина Слаѓана Милошевиќ

Катерина Ѓуровски

Почина Мирко Попов

Катерина Ѓуровски

Почина академик Јордан Поп-Јорданов

Горан Наумовски

Почина бодибилдерот Мирко Петровски

Катерина Ѓуровски