Почина О. Џ. Симпсон

Од:

Поранешната НФЛ ѕвезда Орентал Џејмс Симсон почина на 76-годишна возраст по битка со ракот.

Во февруари му беше дијагностициран рак, а само два месеци подоцна ја загуби битката со злобната болест.

Неговиот живот беше обележан со таканареченото „Судење на векот“ во 1995 година, кога беше обвинет за убиство на сопругата Никол Браун Симпсон и нејзиниот пријател Роналд Голдман, но потоа беше ослободен.

Тој подоцна беше обвинет дека учествувал во тепачка со уште петмина мажи во хотел во Лас Вегас. Поради ова, тој помина десет години во затвор.

За време на неговата кариера во НФЛ, тој беше дел од Бафало Билс и Сан Франциско Фуртиенерс, откако беше избран за прв пик на драфтот за НФЛ во 1969 година.

Би можело да ве интересира

Почина таткото на Тоше Проески

Орце Костов

Почина Слаѓана Милошевиќ

Катерина Ѓуровски

Почина Мирко Попов

Катерина Ѓуровски

Почина академик Јордан Поп-Јорданов

Горан Наумовски

Почина креаторот на манга стрипот „Dragon Ball“

Почина бодибилдерот Мирко Петровски

Катерина Ѓуровски