МОК и ТФМ заедно во унапредувањето на триатлонот во Македонија

Од:

Во заедничка организација на Македонскиот олимписки комитет (МОК) и Триатлон федерација на Македонија (ТФМ), а на покана на Светската Триатлон федерација (ИТУ), во периодот 27 март – 4 април 2015 година, во Аликанте, Шпанија ќе се одржи Олимписка триатлон обука на која ќе учествуват и најдобрите македонски триатлонци Стојан Поповски и Цветко Митревски.

dobivaj vesti na viber

Целта на оваа обука е усовршување и тренинг на нашите претставници во овој спорт, како тренери и како спортисти-триатлонци.

На оваа обука поканети се 30 држави од Европа, а по завршување на кампот најдобрите 20 претставници ќе добијат можност да заминат на двомесечни подготовки во Австралија во присуство на најдобрите светски тренери и најдобрите триатлонци од целиот свет.

МОК и ТФМ во целост ги покрија финансиските трошоци за оваа акција, со силна верба дека оваа програма ќе придонесе за унапредување на триатлонот во Македонија и дека со посветена работа ќе се идентификуват и селектират нови млади таленти кои во иднина ќе се борат за високи спортски резултати и ќе бидат големи амбасадори на нашата држава. 

Би можело да ве интересира

Препорака до радиодифузерите најдоцна до 31 декември да воведат коментирање на македонски и на албански јазик

А1он

Косовски министер за спорт: Наскоро одлука за забрана на српски паралелни спортски активности

А1он

Талибанците и ја отсекле главата на спортистка од авганистанската репрезентација

А1он

На масовните натпревари и маратоните во Грција само пет проценти од учесниците може да бидат невакцинирани

А1он

Истражување: Возбудливите натпревари се ризични за луѓето со чувствително срце

Ана Ололовска

Димовски победник на Белградскиот спринт триатлон

Ана Ололовска