Милијардер од Оман понуди 1.000.000 долари за наметката на Меси

Од:

Ахмед Ал Барвани милијардерот од Оман, му понудил пари на Лионел Меси за наметката што Аргентинецот ја носеше кога го подигна трофејот на Светското првенство во Катар.

Емирот на Катар, Тамим бин Хамад ал Тани, на Меси му подари бишт (свечена наметка)а што ја носеше за време на доделувањето на пехарот по финалниот натпревар помеѓу Аргентина и Франција.

Потегот на емирот да му подари наметка на Меси, предизвикаа бројни пофалби на социјалните мрежи во регионот во знак на почит, но во исто време предизвикаа и поплаки кај навивачите и корисниците на социјалните мрежи во другите делови од светот.

Сега Ахмед Ал Барвани, член на Советот на оманската шура и поранешен потпретседател на Адвокатската комора на Оман, понудил дури еден милион долари за да го купи бишот на Меси.

„Од султанатот Оман ви испраќам честитки за победата на Светското првенство во Катар. Арапскиот бишт е симбол на благородност и мудрост. Ти нудам 1.000.000 долари во замена за него“, напиша Ал Барвани на Твитер.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

„Тајм“ го прогласи аргентинскиот фудбалер Лионел Меси за спортист на годината

Горан Наумовски

Новиот, можеби последен, дуел меѓу Меси и Роналдо во февруари во Саудиска Арабија

Хјустон го победи Интер и го освои УС Опен Купот, Меси натпреварот го следеше од трибините

Телохранителот на Меси доби интересна бизнис понуда

Телохранителот на Меси има нова функција додека трае натпреварот

Меси: Интер Мајами може да го освои финалето на Лига купот