Меси повеќе не е помеѓу тројцата кандидати за Златната топка во рангирањето на „Гол“

Од:

Престижниот спортски сајт „Гол“ ја ажурираше листата на десет претенденти за освојување на „Златна топка“ оваа сезона. Напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски и натаму е прв фаворит, Кристијано Роналдо од Јувентус се искачи на второто место, додека трет е играчот од средниот ред на Манчестер сити, Кевин де Бруин.

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси кој во претходното рангирање беше на третото место, падна за една позиција.

Топ 10 кандидати за „Златна топка“ според „Гол“:

1. Роберт Левандовски
2. (4) Кристијано Роналдо
3. (2) Кевин де Бруин
4. (3) Лионел Меси
5. (5) Томас Милер (Баерн)
6. (8) Карим Бензема (Реал Мадрид)
7. (6) Нејмар (ПСЖ)
8. (7) Ерлинг Холанд (Борусија)
9. (9) Килијан Мбапе (ПСЖ)
10. (10) Џејдон Санчо (Борусија).

Би можело да ве интересира

Меси и Нејмар го делат 4. место во гласањето на УЕФА за играч на годината, Роналдо е 10-ти

Ана Ололовска

Гвардиола: Меси е играчот на клубот што го сакам

А1он

Меси може да пропушти три натпревари во Барселона поради карантин во Аргентина

Ана Ололовска

Меси останува капитен на Барселона

А1он

Меси тестиран за коронавирус и може да продолжи со тренинзи

Ана Ололовска

Агентот на Меси со одговор до Ла Лига: Клаузулата не важи ако Лионел еднострано одлучи да го раскине договорот

Ана Ололовска