„Маракана“ го менува името во чест на Пеле

Од:

Прочуениот фудбалски стадион во Рио де Женеиро, популарната „Маракана“ ќе го промени своето официјално име во „стадион Едсон Арантес до Насименто – Реи Пеле“.

Одлуката за промена на името на стадионот според еден од најдобрите светски фудбалери на сите времиња денеска ја донесоа властите во бразилската сојузна држава Рио де Женеиро, а за да стане правосилна мора да биде одобрено и од сојузниот гувернер.

Пеле (80) одигра голем број натпревари во дресот на бразилската репрезентација на „Маракана“, постигнувајќи го на овој стадион и својот 1.000-ти гол во кариерата, во 1969 година.

Официјалното име на „Маракана“ сега гласи „стадион Марио Фиљо“, според бразилскиот новинар, кој во текот на 40-те години од минатиот век лобираше за негова изградба.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хаос на Маракана – масовна тепачка на трибините во Бразил

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Бразил се прости од Пеле: Ќе има вечен поглед на стадионот на Сантос

(ВИДЕО) Телото на Пеле на стадион, илјадници навивачи се збогуваат со легендата

Горан Наумовски

ВИДЕО: Ковчегот на Пеле пречекан со огномет, Бразил се подготвува за погребот на легендата

Катерина Ѓуровски

Сантос ќе ја повлече „десетката“ на Пеле

Колкаво наследство ќе остави Пеле?