ВИДЕО: Ковчегот на Пеле пречекан со огномет, Бразил се подготвува за погребот на легендата

Од:

Телото на бразилската фудбалска легенда Пеле е пренесено од болницата каде што почина на стадионот на неговиот поранешен клуб Сантос.

Бдеењето за Пеле ќе се одржи на стадионот на Сантос подоцна денеска, а неговиот ковчег ќе биде поставен во центарот на теренот за јавноста да му оддаде почит.

Тој почина на 82-годишна возраст во четвртокот во Сао Паоло.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Бразил се прости од Пеле: Ќе има вечен поглед на стадионот на Сантос

(ВИДЕО) Телото на Пеле на стадион, илјадници навивачи се збогуваат со легендата

Горан Наумовски

Сантос ќе ја повлече „десетката“ на Пеле

Колкаво наследство ќе остави Пеле?

Светските медиуми за Пеле: „Топката плаче, Пеле е мртов“, „Беше фудбал во четири букви“

Катерина Ѓуровски

Бразил се простува од Пеле: Прогласена тридневна жалост, погребот во вторник

Катерина Ѓуровски