Сантос ќе ја повлече „десетката“ на Пеле

Од:

Фудбалскиот клуб Сантос планира засекогаш да го повлече дресот со бројот 10, кој во текот на својата кариера го носеше легендарниот Пеле. „Кралот на фудбалот“, почина во четвртокот на 82- годишна возраст.

Медиумите во Бразил објавија дека ќерките на Пеле, побарале од клубот повеќе никој во Сантос да не ја носи легендарната „десетка”.

„Му гo предложиме тоа на Управниот одбор (УО). Постои процедура, потребно е да се состанат членовите на УО и тоа да го одобрат. Во меѓувреме, со административен акт во текот на идниот месец привремено ќе го укинеме користењето на бројот 10, со надеж дека нашиот oдбор ќе ја претвори таа одлука во трајно решение”, изјави претседателот на Сантос, Андре Руеда.

Десетка на Сантос во моментов е напаѓачот од Венецуела, Џеферсон Сотелдо.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Бразил се прости од Пеле: Ќе има вечен поглед на стадионот на Сантос

(ВИДЕО) Телото на Пеле на стадион, илјадници навивачи се збогуваат со легендата

Горан Наумовски

ВИДЕО: Ковчегот на Пеле пречекан со огномет, Бразил се подготвува за погребот на легендата

Катерина Ѓуровски

Колкаво наследство ќе остави Пеле?

Светските медиуми за Пеле: „Топката плаче, Пеле е мртов“, „Беше фудбал во четири букви“

Катерина Ѓуровски

Бразил се простува од Пеле: Прогласена тридневна жалост, погребот во вторник

Катерина Ѓуровски