Марадона реши да се врати во Гимназија

Од:

Аргентинската легенда Диего Марадона ја објави својата одлука да се врати во локалниот тим од Суперлигата, Гимназија Ла Плата, само два дена по заминувањето.

dobivaj vesti na viber

– Јас сум крајно среќен што можам да објавам дека ќе останам на чело на Гимназија, напиша тој на социјалните медиуми, истакнувајќи дека причината за промената во неговата одлука лежи во фактот дека „конечно ги обединивме политиките во клубот“.

Потсетуваме дека Марадона претходно објасни дека не сака да остане во аргентинскиот клуб, откако претседателот на Гимназија, Габриел Пелегрино, човекот кој го врати во Аргентина, се повлече од кандидатурата за реизбор следната сабота. Сепак, илјадници приврзаници излегоа пред зградата на раководството, барајќи тој да се врати во клубот.

Педесет и девет-годишниот поранешен капитен и тренер на Аргентина ја презеде Гимназија на почетокот на септември, кога тимот се наоѓаше на 24-тото место во првенството.

– Се надевам дека директорите ќе го зајакнат клубот како што беше ветено, рече Марадона.

Светскиот шампион со „албиселесте“ беше идентификуван како херој по неговото враќање во аргентинскиот фудбал, години откако беше тренер во странство, но тој не успеа да ги сврти работите во Ла Плата.

Гимназија победи на три од своите осум меча со Марадона на кормилото, сите на гости додека загуби четири од своите домашни натпревари.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Меси ја однесе Аргентина во четвртфинале и дуел со Холандија

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Чудо во Катар: Саудиска Арабија ја шокираше Аргентина

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Ужас во Аргентина: Натпреварот на Бока прекинат поради тепачка меѓу навивачи и полиција, има жртви

Ана Ололовска

Дрес на Марадона на аукција – почетна цена 4.000.000 фунти

А1он

Почина братот на Марадона

А1он

Маскерано ја презема тренерската функција во репрезентацијата на Аргентина до 20 години

Ана Ололовска