Манчестер Јунајтед оствари рекорден приход во Премиер лигата

Од:

Фудбалскиот клуб Манчестер Јунајтед денеска објави дека во последната финансиска година остварил приход од 648,4 милиони фунти или 783,5 милиони долари, пренесе АП.

Англискиот клуб оствари рекордна добивка во Премиер лигата. Најновите финансиски податоци на Манчестер Јунајтед беа објавени во време кога британскиот милијардер Џим Ретклиф наводно е подготвен да купи 25 отсто од англискиот клуб од сопствениците, семејството Глејзер.

Вкупните приходи се за 11 отсто поголеми од претходната година, иако тимот од Олд Трафорд играше во Лигата на Европа, а не во Лигата на шампионите.

Би можело да ве интересира

Мегваер ќе го пропушти натпреварот на својот тим против Ливерпул

Санчо заминува од Манчестер

Предраг Петровиќ

Британски „Сан“: Манчестер Јунајтед во октомври официјално добива нов сопственик

Манчестер Јунајтед го продаде Еланга

Предраг Петровиќ

Манчестер јунајтед бара 60 милиони евра за Мегваер

ВИДЕО: Клоп „полуде“ и му се „пушти“ на навивачот кој упадна на терен