Македонските фудбалери до 19 години ја совладаа Полска на стартот на квалификациите за ЕП

Од:

Македонската машка фудбалска репрезентација до 19 години со победа ги почна квалификациите за Европското првенство 2024, откако вечерва во Торун го совладаа домаќинот Полска со 2-0 (1-0).

Стрелец на водечкиот гол беше Величковски во 12 – таминута, а конечниот резултат го постави Елмас во 70-та минута.

Македонските фудбалери во првата фаза од квалификациите се дел од групата 5 која се игра во полските градови Торун и Иновроцлав, а противник на избраниците на селекторот Тони Јакимовски во второто коло, в недела, ќе биде Германија, додека во завршното коло, на 17 октомври, ќе играат против Казахстан.

Пласман во елитната квалификациска фаза која ќе продолжи идната пролет ќе обезбедат двете најдобро пласирани од 13-те групи, како и најдобрата третопласирана селекција.

Домаќин на Европското првенство до 19 години, кое од 15 до 28 јули ќе се одржи идната година, ќе биде Северна Ирска.

Би можело да ве интересира

Дани Алвеш е осуден на 4,5 години затвор

Предраг Петровиќ

„Телеграф“: ФИФА планира да воведе и син картон како форма на казна

Чеферин за пријателскиот натпревар Русија – Србија: Само Англичаните негодуваат

Млад фудбалер го промени спортот и за 40 дена заработи неверојатни 8 милиони евра

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Хаос на Маракана – масовна тепачка на трибините во Бразил

Предраг Петровиќ

Голем ден за швајцарскиот фудбал, Џака станува рекордер