Македонија вечерва ќе игра против Данска

Од:

Ракометната репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. Данска, најголемиот фаворит за титулата, ќе ги тестира можностите на селекцијата што ја предводи Кирил Лазаров.

Македонија, по поразите од Словенија и Црна Гора, остана без шанси за пласман во втората рунда. За крај на ЕП, македонските ракометари ќе си ги одмерат силите со Данска.

Јасно е дека во овој дуел Македонија влегува како тотален аутсајдер против репрезентацијата што веќе обезбеди место во втората рунда.

Во вториот натпревар Словенија и Црна Гора ќе решаваат која селекција ќе ѝ се приклучи на Данска во наредната фаза од првенството.

Натпреварот Македонија – Данска во Дебрецин ќе почне во 20.30 часот.

Би можело да ве интересира

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

Ана Ололовска

Шведска преку Шпанија до европскиот ракометен трон

Данците ја прегазија Холандија за сигурно полуфинале

А1он

Хрватска го доби балканското дерби со Србија

Катерина Ѓуровски

Македонските ракометари изгубија од Словенија

А1он

Лазаров ги изостави Митев и Трајковски за дуелот со Словенија

Ана Ололовска