Лазаров ги изостави Митев и Трајковски за дуелот со Словенија

Од:

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, попладнево го објави списокот на играчи кои ќе бидат во комбинација за настап на средбата со Словенија во првото коло од Европското првенство.

Од присутните во Унгарија, во составот на „црвено-жолтите“ ќе ги нема централниот бек Марко Митев и голманот Благојче Трајковски.

Лазаров кој е и капитен на националниот тим се одлучи за следниве играчи:
голмани: Мартин Томовски, Градимир Чаневски
леви крила : Цветан Кузмановски, Бојан Маџовски,
леви бекови : Филип Талевски, Филип Кузмановски, Марко Мишевски
централни бекови : Филип Миркуловски, Игор Георгиев, Горан Крстевски
пивоти : Стојанче Стоилов , Жарко Пешевски , Костадин Петров, Кристијан Симоновски
десни бекови : Кирил Лазаров, Мартин Велковски, Мартин Серафимов
десни крила : Никола Костевски, Гоце Георгиевски.

Почетокот на натпреварот во Дебрецин е закажан за 18 часот.

Би можело да ве интересира

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

Ана Ололовска

Шведска преку Шпанија до европскиот ракометен трон

Данците ја прегазија Холандија за сигурно полуфинале

А1он

Македонија вечерва ќе игра против Данска

Ана Ололовска

Хрватска го доби балканското дерби со Србија

Катерина Ѓуровски

Македонските ракометари изгубија од Словенија

А1он