rakomet ep

Спорт

Данците ја прегазија Холандија за сигурно полуфинале

А1он
Данска уште еднаш е фаворит за злато откако со 35:23 (21:12) ја декласира Холандија и обезбеди сигурен пласман во полуфиналето на Европското првенство во Унгарија
Спорт

Македонија вечерва ќе игра против Данска

А1он
Ракометната репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. Данска, најголемиот фаворит за титулата, ќе ги тестира
Спорт

Македонските ракометари изгубија од Словенија

А1он
Македонската ракометна репрезентација со Кирил Лазаров само на клупата по повредата што ја доби не успеа да направи изненадување и да ја совлада фаворизираната Словенија
Спорт

Лазаров ги изостави Митев и Трајковски за дуелот со Словенија

А1он
Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, попладнево го објави списокот на играчи кои ќе бидат во комбинација за настап на средбата со Словенија во
Спорт

Врањеш: Македонците се силен противник, очекувам тежок натпревар

А1он
Селекторот на Словенија, Љубомир Врањеш очекува тежок натпревар со македонската репрезентација на стартот на Европското ракометно првенство. – Во последната година напредуваа. Со нетрпение го
Спорт

Седмо Европско првенство и 14. учество на големите натпреварувања за македонската ракометна репрезентација

А1он
Европското првенство во ракомет за мажи 2022 година ќе биде 15. издание на турнирот, второ на кое ќе учествуваат 24 репрезентации, и седмо за македонската
Спорт

Лазаров го скрати списокот ракометари за ЕП во јануари

А1он
Селекторот и капитен на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров денеска го скрати списокот на 24 ракометари со кои ќе се подготвува за настап на претстојното
Спорт

Македонските ракометари со триумф над Швајцарија го прославија пласманот на ЕП

А1он
Македонската ракометна репрезентација вечерва во Скопје ја совлада Швајцарија со 29:28 во последното коло од квалификациите за Европското првенство. Иако Македонците и пред натпреварот го
Спорт

Мукаетов им ја честита на репрезентативците победата над Данска

А1он
Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, синоќа отиде во соблекувалната на репрезентативците да им ја честита големата победа над светскиот првак Данска. „Црвено-жолтите“
Спорт

Светскиот шампион на колена: Македонија подобра од Данска

А1он
Македонската ракометна репрезентација влезе во новата ера под водство на Кирил Лазаров со голем триумф над актуелниот светски и олимписки шаммпион Данска од 33-29 во