rakomet makedonija

Спорт

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

А1он
Во Меркур-Шпил Арена во Дизелдорф вечерва се одржа жрепката за составот на групите за Европското првенство за ракометари 2024 во Германија на кое ќе настапи
Спорт

Македонија вечерва ќе игра против Данска

А1он
Ракометната репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. Данска, најголемиот фаворит за титулата, ќе ги тестира
Спорт

Македонските ракометари изгубија од Словенија

А1он
Македонската ракометна репрезентација со Кирил Лазаров само на клупата по повредата што ја доби не успеа да направи изненадување и да ја совлада фаворизираната Словенија
Спорт

Лазаров ги изостави Митев и Трајковски за дуелот со Словенија

А1он
Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, попладнево го објави списокот на играчи кои ќе бидат во комбинација за настап на средбата со Словенија во
Спорт

Врањеш: Македонците се силен противник, очекувам тежок натпревар

А1он
Селекторот на Словенија, Љубомир Врањеш очекува тежок натпревар со македонската репрезентација на стартот на Европското ракометно првенство. – Во последната година напредуваа. Со нетрпение го
Спорт

Седмо Европско првенство и 14. учество на големите натпреварувања за македонската ракометна репрезентација

А1он
Европското првенство во ракомет за мажи 2022 година ќе биде 15. издание на турнирот, второ на кое ќе учествуваат 24 репрезентации, и седмо за македонската
Спорт

Нема заразени со коронавирусот во македонската ракометна експедиција во Дебрецин

А1он
Задолжителното тестирање на Ковид-19 на 24 часа пред воведниот натпревар на Европското првенство не донесе нови позитивни случаи на коронавирусот во македонската ракометна репрезентација и
Спорт

Ракометарите се подготвуваат за Турција и Грција

А1он
Македонската ракометна репрезентација денеска ги започна подготовките за последните два квалификациски натпревари на Европското првенство. На списокот на тренерот Данило Брестовац се наоѓаат 22 ракометари,