ЛШ: Јанг Бојс, Бенфика и Малме во европската елита

Од:

Фудбалерите на швајцарски Јанг Бојс, португалска Бенфика и шведски Малме изборија синоќа пласман во групната фаза во новата сезона од Лигата на шампиони (ЛШ).

Јанг Бојс и во реваншот во Будимпешта го совлада Ференцварош со 3:2 и со вкупен резултат од 6:4 го елиминираше унгарскиот шампион.

Бенфика во Ајндховен одигра без голови, иако еден час играше со фудбалер помалку, и со тоа ја одбрани предноста од 2:1 стекната минатата недела на домашен терен во Лисабон, додека Малме пласманот во „елитата“ го избори и покрај поразот од бугарски Лудогорец од 2:1, откако во првиот натпревар триумфираше со 2:0.

Преостанатите три учесници во ЛШ ќе бидат познати вечерва по реванш пресметките меѓу Динамо Загреб и Шериф (0:3), Брондби – Салцбург (1:2) и Шахтјор – Монако (1:0).

Би можело да ве интересира

Роналдо постави рекорд во ЛШ

Ана Ололовска

Куман ја пофали Барселона за играта во одбрана против Динамо Киев

Ана Ололовска

Роналдо по победата над Аталанта: Никогаш не се откажуваме

Ана Ололовска

Пиоли: Порто победи заслужено, Милан не беше на ниво

Ана Ололовска

Гризман стана првиот играч во историјата на ЛШ кој постигнал два гола и добил црвен картон на ист натпревар

Ана Ололовска

Симеоне објасни зошто не се ракуваше со Клоп по поразот од Ливерпул

Ана Ололовска