Лионел Меси на аргентинска банкота

Од:

Аргентинската централна банка размислува Лионел Меси во иднина да биде заштитниот знак на банкнотата од 1.000 пезоси (нешто повеќе од 5 евра). Тој е фудбалско божество во својата земја и вистински наследник на Диего Марадона, откако пред три дена го освои Светското првенство со репрезентацијата на Аргентина.

Меси беше прогласен за најдобар фудбалер на Мундијалот во Катар, а досега има учествувано на пет светски првенства. По 1986 година и трофејот со Диего Марадона, ова е најголемата радост за Аргентинците.

Меси најави дека и понатаму ќе настапува за националниот тим, а некои се надеваат дека би можел да игра и на шестиот мундијал, за четири години во САД, Канада и Мексико.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

„Тајм“ го прогласи аргентинскиот фудбалер Лионел Меси за спортист на годината

Горан Наумовски

Новиот, можеби последен, дуел меѓу Меси и Роналдо во февруари во Саудиска Арабија

Хјустон го победи Интер и го освои УС Опен Купот, Меси натпреварот го следеше од трибините

Телохранителот на Меси доби интересна бизнис понуда

Телохранителот на Меси има нова функција додека трае натпреварот

Меси: Интер Мајами може да го освои финалето на Лига купот