Левандовски прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите на УЕФА

Од:

Напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски е прогласен за играч на неделата во фудбалската Лига на шампионите, објавено е на официјалниот сајт на УЕФА.

Триесет и тригодишниот фудбалер на Баварците постигна хет-трик и асистираше на средбата со Бенфика (5:2) одиграна во вторникот.

Полскиот репрезентативец признанието го доби во конкуренција на напаѓачот на Манчестер јунајтед, Кристијано Роналдо, кој беше двоен стрелец на натпреварот со Аталанта (2:2), напаѓачот на Јувентус, Пауло Дибала, кој постигна два гола и асистенција на мечот со Зенит (4:2), како играчот од средниот ред на Спортинг, Педро Гонсалвеш – два гола против Бешикташ (4:0).

Би можело да ве интересира

Елејн Томсон и Левандовски најдобри во 2021 во избор на спортските новинари

А1он

Левандовски и Мбапе против СП на секои две години

А1он

Конте: Одлуката на УЕФА за службен пораз е неправедна

Ана Ололовска

УЕФА Конференциска лига: Извлечени двојките за пласман во плејофот

А1он

УЕФА од втор обид ги извлече осминафиналните двојки во ЛШ, Челзи повторно против Лил

А1он

Одложениот натпревар на Тотенхем со Рен нема да биде презакажан, соопшти УЕФА

Ана Ололовска