Леклер со емотивна порака кон Фетел

Од:

Пилотот на Ферари, Шарл Леклер го изрази воодушевувањето за неговиот колега Себастијан Фетел, откако денес стана јасно дека Германецот нема да го обнови својот договор и ќе го напушти тимот на крајот на сезоната.

dobivaj vesti na viber

Фетел е дел од Ферари од 2015 година, но никогаш не успеа да го повтори успехот од престојот во Ред Бул, кога четири пати стана светски шампион.

Минатата сезона Германецот дури настапуваше полошо од 22-годишниот Леклер, освојувајќи помалку победи, подиуми, поени и пол-позиции.

– Ми беше голема чест да бидам твој тимски колега. Имавме неколку напнати моменти на патеката. Некои од нив беа многу добри, а други не завршија онака како што сакавме, но секогаш имаше почит меѓу нас, и покрај тоа што не изгледаше така однадвор. Никогаш не сум научил толку многу од колега, како од тебе. Благодарам за сè, Себ, напиша Леклер на Твитер, откако беше потврдена веста за заминувањето на Фетел.

Ова значи дека од следната година Леклер ќе биде водечки пилот на „Скудерија“, а останува да се види кој ќе биде неговиот партнер, а меѓу имињата кои се споменуваат се Даниел Рикардо од Ред Бул и Карлос Сајнц од Мекларен.

Би можело да ве интересира

Препорака до радиодифузерите најдоцна до 31 декември да воведат коментирање на македонски и на албански јазик

А1он

Косовски министер за спорт: Наскоро одлука за забрана на српски паралелни спортски активности

А1он

Талибанците и ја отсекле главата на спортистка од авганистанската репрезентација

А1он

На масовните натпревари и маратоните во Грција само пет проценти од учесниците може да бидат невакцинирани

А1он

Истражување: Возбудливите натпревари се ризични за луѓето со чувствително срце

Ана Ололовска

Конор Мекгрегор е најплатениот спортист во светот, лани заработил 180 милиони долари

Жарко Настоски