Куртоа не може речиси ништо да одбрани

Од:

Голманот на Реал Мадрид, Тибо Куртоа, сезонава е една од послабите точки во тимот, притисокот врз него од фановите е голем, иако Белгиецот не е секогаш виновен за примените голови.

Сепак, и статистичките показатели одат во прилог на тоа дека Куртоа не е чувар на мрежата, кој може да го спасува Реал од лоши резултати, иако во летото 2018 година дојде како најдобар голман на Мундијалот во Русија.

Оваа сезона, противниците на Реал шутнаа 20 пати во рамките на голот, и дури 12 пати погодија. Куртоа има само осум одбрани, што е лош просек. Од три шута кон голот, двапати топката влегува во мрежа. Синоќа против Мајорка, домашните победија со единствениот шут кој го упатија во рамките на голот на Куртоа.

Би можело да ве интересира

Барселона и Реал се заинтересирани за Шкрињар

Ана Ололовска

Азар: Мило ми е за Лампард и Челзи

Ана Ололовска

Алонсо го напуштил Реал заради Гвардиола

Ана Ололовска

Правиме сè што можеме за повторно да потпишеме со Меси, потврдија од „Камп Ноу“

Ана Ололовска

Шефот на Реал на чело на Светската фудбалска асоцијација

Ана Ололовска

Реал без Хамес во следните три недели

Ана Ололовска