КОНМЕБОЛ ја потврди суспензијата на Меси

Од:

Апелациониот суд на Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ) ја потврди дисквалификацијата на напаѓачот на Аргентина, Лионел Меси, кој ја обвини организацијата за корупција за време на Купот на Америка 2019 година, пренесува Мундо Депортиво.

Аргентинската фудбалска асоцијација побара да се намали казната на Меси од три на два месеци, но беше одбиена.

Меси нема да помогне на репрезентацијата на првиот натпревар од квалификацискиот турнир за СП 2022 година.

После загубениот натпревар во Бразил (0:2) во полуфиналето на Купот на Америка, Меси ја критикуваше работата на судијата и КОНМЕБОЛ, кои не го искористија ВАР за да ги видат контроверзните моменти во бразилскиот казнен простор.

Би можело да ве интересира

Меси потврди дека сакал да ја напушти Барса

А1он

Меси: Не можеме да ја освоиме Лигата на шампионите ако играме на овој начин

Ана Ололовска

Клоп: Меси ми се допаѓа малку повеќе од Роналдо

Ана Ололовска

Меси даде 500 илјади евра за борбата против коронавирусот

А1он

Агуеро: Не ги разбирам оние што го критикуваат Меси за играњето во националниот тим, тој е првиот кој страда од неуспеси

Ана Ололовска

Сетиен: Меси може да си замине

Ана Ололовска