Интер има неочекувани проблеми со главниот спонзор

Од:

Главниот спонзор на Интер, Digitalbits, не ја извршил првата уплата на сметката на „неаѕурите“, пишуваат медиумите во Италија. На крајот на август минатата година беше потпишан договор меѓу Интер и спонзорот, според кој на поранешниот шампион на Италија му се гарантирани 85 милиони евра за четири години.

Сепак, „Газета дело спорт“ тврди дека имало проблем и Интер не ја добил првичната уплата поради што клубот ќе го покрие логото на спонзорот на дресовите.

Овој спонзор првин беше на ракавот на дресовите на Интер, но од сезоната 2022/2023 треба да биде на предната и задната страна на дресот.

Главен спонзор на „неаѕурите“ за сезоната 2021/2022 беше Socios.com, кој го замени „Пирели“, популарна компанија за гуми, која претходно беше долгогодишен спонзор на клубот и под чие спонзорство Интер освои многу трофеи, вклучувајќи ја и Лигата на шампионите.

Интер ќе ја отвори новата сезона во Серија А против новиот калчолигаш Лече.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Интер 10 пат по ред ќе има свој претставник во финалето на СП

Навивачите на Интер го сакаат Диего Симеоне за нов тренер

Лукаку се врати во Белгија, ќе се „штеди“ пред Светското првенство?

Газдата на Интер богати ги награди фудбалерите

Брозовиќ во финишот погоди за победа на Интер

ВИДЕО: Судијата го означи крајот, а играчот на Интер почна да го брка фудбалерот на Баерн на теренот