Интер 10 пат по ред ќе има свој претставник во финалето на СП

Од:

Во моментот кога Лаутаро Мартинез го реализираше последниот пенал за Аргентина против Холандија и ги однесе „гаучосите“ во полуфиналето на Светското првенство во Катар, продолжи една неверојатната мундијалска серија.

Цели 40 години, односно во последните 10 финалиња на СП, играл и ќе игра барем еден играч на Интер.

Интер се пофали дека по десетти пат ќе има претставник во мечот за титулата. Еден спротив друг во полуфиналето ќе бидат Марцело Брозовиќ (Хрватска) и Лаутаро Мартинез (Аргентина).

Еден од овие двајца ќе биде играч на Интер во финалето на Светското првенство во Катар.

Фудбалер на Интер последен пат беше светски шампион во 2006 година, кога Марко Матераци го освои Светското првенство со Италија, а беше стрелец и во финалето против Франција.

Би можело да ве интересира

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Горан Наумовски

ВИДЕО: И Мароканците со фантастичен пречек во Рабат

Горан Наумовски

Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

Горан Наумовски

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал

А1он

Најефикасен Мундијал во историјата