И Пирло меѓу кандидатите за клупата на Јувентус по отказот за Сари

Од:

Андреа Пирло може да стане нов главен тренер на Јувентус, пренесува „Sky Sport Italia“. Претходно, тој го предводеше младинскиот тим на клубот од Торино.

Денес, Јувентус го отпушти тренерот Маурицио Сари, по вчерашната елиминација од Лигата на шампиони. Најдобриот клуб во Серија А загуби од Лион во осминафиналето (0:1 и 2:1) поради правилото гол на гостински терен. Сари работеше во Јуве само една сезона.

Пирло играше за Јувентус од 2011 до 2015 година. Како дел од тимот, тој стана четирикратен шампион на Италија. Го освои Суперкупот на земјата двапати, националниот куп еднаш.

Би можело да ве интересира

Почина поранешниот македонски кошаркарски селектор Јанко Луковски

Горан Наумовски

Јувентус бара замена за Душан Влаховиќ

Предраг Петровиќ

За Милан против Јувентус ќе брани 41 годишен голман

Предраг Петровиќ

Марсеј остана без тренер

Предраг Петровиќ

Драма во Словенија: Тренер изгуби свест на натпревар, лекарите се бореа за неговиот живот

(ВИДЕО )Навивачите на Јувентус упаднаа на теренот со порака: Не го сакаме Лукаку

Предраг Петровиќ