Почина поранешниот македонски кошаркарски селектор Јанко Луковски

Од:

Поранешниот македонски кошаркарски селектор Јанко Луковски почина на 77-годишна возраст во Нови Сад.

Луковски во својата кариера настапуваше за Работнички и МТЗ Скопје, а настапуваше и за јуниорската и Б репрезентацијата на Југославија.

Беше тренер на Борец од Велес, Работнички, Профиколор од Панчево, Егишег, Спартак од Суботица, Војводина, Боровица, МЗТ и Ибон од Никшиќ.

Со екипата на Работнички го освои третото место во југословенскиот шампионат во сезоната 1991/1992 година.

Би можело да ве интересира

Почина американскиот комичар Ричард Луис

Жена од Скопје починала на паркинг во Кисела Вода

Почина Роберт Бадентер

Почина основачот на групата Бони М

Почина кошаркарот Дејан Милојевиќ

Почина 25-годишно момче откако се повредило на градилиште во Скопје

Горан Наумовски