Хамилтон повторно на врвот на Формула 1

Од:

Формула 1 се врати и резултатот е ист, Луис Хамилтон беше најбрз во првата слободна тренинг сесија пред Австриското Гран При во недела.

215 дена откако Британецот го помина финалето во Абу Даби и ја крена титулата, новата сезона започна пред празни трибини на „Ред Бул Ринг“ и строги правила поради пандемијата.

Макс Верстапен со Ред Бул, кој победи на претходните две трки, се очекува да биде голем конкурент на Мерцедес и сега, остана трет за 6 десетинки од времето на Луис, откако се заврти на првата кривина.

Карлос Сајнц и Ландо Норис му донесоа ветувачко 4-то и 6-то место на Мекларен, додека меѓу нив се најде Серхио Перез со Рејсинг Поинт. Ферари даде само 10-то и 12-то време, но Себастијан Фетел и Шарл Луклер работеа со потешки гуми и фокусот на тимот беше далеку од брзината, вториот тренинг е попладнево.

Би можело да ве интересира

Фетел: Не е јасно во кој правец се движи Ферари

Ана Ололовска

Хамилтон потврди: Ќе возам барем уште 3 години

Ана Ололовска

Во Ферари имаат целосна доверба во Биното

Ана Ололовска

ГН на Турција може да се врати во календарот во Формула 1 во сезоната 2020 година

Ана Ололовска

Португалското Гран при во Формула 1 ќе се одржи со гледачи

Ана Ололовска

Волф не верува дека Мерцедес е виновен за предвидливоста во Формула 1

Ана Ололовска