Ѓорческа со нов најдобар ранкинг на ВТА листата

Од:

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа од денеска го има најдобриот ранкинг во кариерата.

На најновата ВТА ранг листа Ѓорческа сега е рангирана на 181-то место.

Досега најдобар пласман на Ѓорческа и беше 182-то, кое го обезбеди со одличниот настап на турнирот во Тунис пред десетина дена каде играше во финалето.

Иако минатата седмица Ѓорческа немаше настап сепак и во игра во двојки таа бележи напредок од две позиции, па митатонеделниот пласман од 134-тата позиција сега ја замени со 132-место.

Инаку, и натаму лидер на ВТА листата е Американката, Серена Вилијамс, а зад неа во „ТОП 5’’се: Анџелика Кербер,Каролина Плишкова, Габрине Мугуруза која напредуваше две позиции и Доминика Цибулкова.

Би можело да ве интересира

Ѓорческа напредуваше едно место на ВТА листата

Наум Локоски

Ѓорческа ја мина првата пречка на фјучрсот во Франција

Наум Локоски

Ѓорческа против првиот носител во квалификациите на Вимблдон

Наум Локоски

Ѓорческа елиминирана во првото коло од квалификациите на Ролан Гарос

Наум Локоски

Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим

Наум Локоски

Ѓорческа без загубен гем се избори за четвртфиналето

Наум Локоски