Ѓорческа против првиот носител во квалификациите на Вимблдон

Од:

Македонската тенисерка Лина Ѓореческа во првото коло од квалификациите на Вимблдон за противничка ја доби првата носителка Александра Круниќ од Србија.

Ова може да се оцени како тежок ждреб од причина што Круниќ во 2015 година играше и во 3. коло на главниот турнир. Круниќ има 24 години и се наоѓа на 99. место на ВТА листата.

Ѓорческа за која ова ќе биде прв настап на тревата на Вимблдон на денеска објавената ранг листа на ВТА се наоѓа на 180 место.

Според програмата мечевите од 1.коло од квалификациите во женска конкуренција треба да почнат утре.

Би можело да ве интересира

Ѓорческа напредуваше едно место на ВТА листата

Наум Локоски

Ѓорческа ја мина првата пречка на фјучрсот во Франција

Наум Локоски

Ѓорческа елиминирана во првото коло од квалификациите на Ролан Гарос

Наум Локоски

Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим

Наум Локоски

Ѓорческа без загубен гем се избори за четвртфиналето

Наум Локоски

Ѓорческа со нов најдобар ранкинг на ВТА листата

Наум Локоски